Türk diplomatlar İsviçre’ye iltica talebinde bulundu


Diplomatik pasporta sahip bazı Türk vatandaşlarının göç için İsviçre’ye başvurduğu ortaya çıktı. Sığınma talep edenlerin arasında 15 Temmuz’da Türkiye’nin Bern Büyükelçiliği’nde vekil görevi tutan Volkan Karagözün de olduğu iddia ediliyor.

 

58c1209818c7731f08e9ca0e
İsviçre’nin önde gelen gazetelerinden “Tages Anzeiger” in başyazı olarak verdiği habere göre, eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz hem kendisi, hem de ailesi için İsviçre’den sığınma talep.
Federal hükümet (Bundesrat) pazartesi bazı diplomatik pasportlu Türkiye vatandaşlarının İsviçre’den sığınma istediğini doğrulayarak, geniş açıklama yapmadı. Söz konusu gazete isim vermeden bazı İsviçreli siyasetçilerin Volkan Karagözə sığınma hakkı vermesinin İsviçre ile Türkiye arasında hem siyasi, hem ekonomik krize yol açabileceği fikrinde olduğunu yazdı. Onlar bununla birçok başka Fetullah Gülen taraftarının da İsviçre’den sığınma isteminde bileceğine ima vurmuşlar.
Bern Büyükelçiliği vekili Volkan Karagöz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra şubat ayında Feto mensubu olma nedeni ile görevden çıkarılmış ve Ankara’ya çağrılmışdı. Ancak Volkan Karagöz Ankara’ya dönmeyerek, ailesi ile birlikte İsviçre’de sığınma istemişti.